Poliwęglan komorowy w zadaszeniu

- | Czas czytania: 2:58 | Odsłon: 20

Poliwęglan komorowy Warszawa jest polimerem termoplastycznym, który jest szeroko stosowany nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach. Materiał jest odporny na wstrząsy, ognioodporny, lekki, łatwy w obsłudze i jest stosunkowo niedrogi. W chwili obecnej jest jednym z głównych materiałów wykorzystywanych do budowy i aranżacji prywatnych gospodarstw domowych, działek i szklarni. A bogata kolorystyka i różnorodność rozmiarów pozwalają wcielić śmiałe pomysły.

Poliwęglan komorowy w zadaszeniu

Poliwęglan komorowy Warszawa właściwości

Poliwęglan komorowy w Warszawie jest wytwarzany przez wytłaczanie stopionych granulek. W rezultacie otrzymuje się płyty składające się z kilku warstw, które są połączone usztywnieniami.

Produkowane są następujące rodzaje poliwęglanu komorowego:

  • Jednokomorowy (składa się z połączenia dwóch arkuszy o grubości od 10 mm do 40 mm)
  • Dwukomorowy (składa się z połączenia trzech arkuszy o grubości 16 mm)
  • Wzmocniony (jego cechą są ukośne łączniki, grubość wynosi 4 mm i 6 mm)
  • Czterokomorowy (składa się z 5 arkuszy, są 4 rzędy łączników, grubość wynosi 16 mm).

Grubość płyty może wynosić 4, 6, 8, 10, 16, 25, 32 mm, standardowa szerokość wynosi 2,1 m, a długość płyty wynosi 6 m lub 12 m. Waga płyty sześciometrowej wynosi około 10 kg. Płyty z poliwęglanu komorowego mogą być przezroczyste lub kolorowe.

Struktura i grubość płyt z poliwęglanu komorowego

Płyty 4 i 6 mm nie są stosowane w projektowaniu konstrukcji zewnętrznych. Ich wytrzymałość na uderzenia i nośność nie są zaprojektowane dla dużej ilości śniegu i wiatru, dlatego ten poliwęglan jest używany wyłącznie do produkcji reklam zewnętrznych: billboardów, znaków i innych rzeczy. W budownictwie poliwęglany komorowe są zwykle używany o grubości 8-10 mm, a gdy zachodzi konieczność oszczędzania ciepła to nawet ponad 20 mm grubości.

Komorowy poliwęglan w budownictwie prywatnym

Ostatnio konstrukcja ogrodzeń z poliwęglanu komorowego zyskała szeroką popularność. Możliwość tworzenia ogrodzeń o nietypowym kształcie, dobra izolacja od hałasu i łatwość instalacji, powodowała zainteresowanie się nim projektantów i architektów. Ważną rolę przy jego wyborze odgrywa przepuszczalny światła, występowanie w różnych kolorach i kształtach. Wystarczy duży zakres wyobraźni i pojawia się możliwość stworzenia własnego projektu. Poliwęglan jest łatwy do czyszczenia, co ułatwia dbanie o ogrodzenie, wystarczy woda i detergent. Właściwości izolacyjne są również dużym plusem dla takiego ogrodzenia.

    Zastosowanie poliwęglanu komorowego w rolnictwie

    Poliwęglan komorowy jest szeroko stosowany w sektorze rolniczym. Wysoko ceniona jest odporność na uderzenia, zdolność materiału do rozpraszania bezpośredniego światła słonecznego, długotrwałe użytkowanie i właściwości termoizolacyjne. Ponadto poliwęglan komorowy przenosi tylko część promieni ultrafioletowych, co wystarcza do normalnego życia roślin. Ze względu na te właściwości płyty są aktywnie wykorzystywane do budowy szklarni, nie tylko na skalę przemysłową, ale również do celów prywatnych. Pojawiła się moda na szklarnie i ogrody zimowe wykonane z poliwęglanu komorowego. Używanie folii do konstruowania szklarni stopniowo zanika. O wiele łatwiej jest wykonać szklarnię z płyt powstałych z poliwęglanu komorowego. Wiele firm dostarcza gotowe konstrukcje z ocynkowaną ramą, którą trzeba tylko zmontować.

    Schemat montażu szklarni z poliwęglanu komorowego

    W przeciwieństwie do szklarni z innych materiałów, struktury poliwęglanowe zapewniają równomierny rozkład promieni świetlnych w roślinach. Na przykład, jeśli szklarnia jest pokryta szkłem, promienie ultrafioletowe, bez odbicia, spadają tylko na wierzchołki roślin, a dolna część pozostaje w cieniu. W takich warunkach rośliny często chorują i umierają.

    Komorowy poliwęglan przyczynia się do równomiernego rozprowadzenia światła na całej powierzchni. Płyty zapewniają optymalny mikroklimat dla efektywnego wzrostu roślin. Dla miłośników estetyki i kształtowania krajobrazu poliwęglan będzie prawdziwym darem. Zdolność poliwęglanu komorowego do przyjmowania najbardziej złożonych form pozwala budować wszelkiego rodzaju konstrukcje. Szklarnia z poliwęglanu utrzymuje ciepło znacznie lepiej.

    Wybór koloru poliwęglanu komorowego zależy od celu zastosowania

    Kolorowy polimer będzie odpowiedni na dach garażu, można go wybrać w kolorze domu lub innych struktur. Niepraktyczne jest stosowanie przezroczystego materiału, ponieważ spowoduje to efekt cieplarniany. Na dachy tarasów, balkonów i altan stosuje się głównie biel. Przesyła około 70% światła, opóźniając promienie ultrafioletowe. Na dachy basenów wybierane są odcienie niebieskiego i zielonego. Stosowany jest również przezroczyste poliwęglany, który przechodzi przez naturalne źródło ciepła i ogrzewa wodę. Profilowany poliwęglan nadaje się do wolnostojących wiat, zadaszenia, altanek, ogrodzenia. Aby zrobić dach o określonym kształcie, trzeba najpierw zbudować ramę. Można stosować profile aluminiowe lub stalowe. Wygląda świetnie specjalny profil poliwęglanowy, dzięki czemu cała struktura pozostaje całkowicie przezroczysta.

    Zalety poliwęglanu komorowego - podsumowanie

    Światło słoneczne przechodzące przez poliwęglan komorowy w Warszawie jest częściowo zachowane. Ten polimer doskonale nadaje się do szklarni. Przechodząc przez komórki, promienie słoneczne są rozproszone, co korzystnie wpływa na rośliny. Twarda kompozycja nie przeszkadza mu w wyginaniu się, dlatego materiał jest wykorzystywany do budowy konstrukcji dachowych o złożonym kształcie. Gdy temperatura spada, polimer nie jest odkształcony, wytrzymuje od -40 do +120 stopni. Materiał nie żółknie, jest lekki, ale jednocześnie trwały, wytrzymuje duże obciążenia. Płyty mają doskonałe właściwości tłumienia hałasu. Wysoka wydajność izolacji zmniejsza koszty chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia.