architekt wnętrz warszawa Skarby dawnej architektury

- | Czas czytania: 1:47 | Odsłon: 13

Skarby dawnej architektury sakralnej. Gorlice

Małopolskie miasta mają się czym pochwalić, a znajdujące się na ich terenie zabytki mają często ogromną wartość. Przekonać mogą się o tym m. in. ci turyści, którzy w czasie wycieczki po tej części kraju zatrzymają się w Gorlicach. Ten ciekawy ośrodek miejski przyciąga licznymi atrakcjami i interesującymi budowlami. Na miłośników architektury sakralnej czeka tu Bazylika Mniejsza Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – jedna z najciekawszych budowli sakralnych, z jakimi można się spotkać na terenie Beskidu Niskiego.

architekt wnętrz warszawa Skarby dawnej architektury

Gorlice, jak na jeden z najważniejszych ośrodków miejskich leżących u stóp Beskidu Niskiego przystało, kuszą ciekawymi przykładami dawnej architektury. Najważniejsza świątynia na terenie tego miasta jest zatem budowlą imponującą, zachwycającą ciekawą architekturą oraz bogatym wystrojem wnętrza. Swą obecną formę gorlicka bazylika zyskała w XIX stuleci, wiadomo jednak, że parafia w tym mieście może się pochwalić znacznie dłuższą historią. Obecna świątynia to ciekawy przykład architektury neorenesansowej. Pięknie prezentuje się kościelna fasada, rewelacyjnie wyglądają też obrazy, znajdujące się we wnętrzu bazyliki. Są to dzieła znanych artystów, a autorem dzieła prezentowanego w ołtarzu głównym jest Jan Styka. To dzieło sprawia, że Gorlice stają się niezwykle atrakcyjny celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki, która w tej świątyni reprezentuje wysoki poziom.

Spotkania z orawską architekturą

Orawa jest ciekawą i wyjątkowo malowniczą krainą ponieważ przeprawadza sie tam remonty mieszkań. Na jej terenie nadal można spotkać się ze wspaniałą kulturą ludową, godnie reprezentowaną m. in. przez drewniane budownictwo. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po tej części kraju zechcą poznać najciekawsze przykłady tradycyjnego budownictwa, miejscem godnym polecenia jest Orawski Park Etnograficzny. Ten ciekawy skansen znajduje się w Zubrzycy Górnej – jednej z najciekawszych miejscowości leżących u stóp Babiej Góry. Co warto wiedzieć na temat tego ciekawego muzeum?

Orawski Park Etnograficzny to ciekawe zagrody oraz budynki gospodarcze, które skupiono terenie parku wokół dworu Moniaków. To on był pierwszym eksponatem, to wokół niego zaczął powstawać jeden z najciekawszych obecnie skansenów w województwie małopolskim. Zabudowania gospodarcze, ule oraz karczma to atrakcje, które skutecznie przyciągają turystów na teren skansenu. Wielką atrakcją jest możliwość podziwiania tradycyjnych chat orawskich, których najbardziej charakterystycznymi cechami są tzw. „wyżki” – nadbudowane pięterka, stanowiące wspaniałą ozdobę. Można również zwiedzać wnętrza chałup, zapoznając się tym samym z unikalną kolekcją dawnych mebli oraz sprzętów codziennego użytku. W gronie coraz liczniejszych zabytków przenoszonych na teren skansenu nie brak i perełek architektury sakralnej. Tu obiektem najcenniejszym jest drewniany kościół, przeniesiony do Zubrzycy z Tokarni. Warto też skorzystać z możliwości udziału w wydarzeniach kulturalnych, którymi Orawski Park Etnograficzny przyciąga wszystkich miłośników sztuki ludowej. Festyny i koncerty to wydarzenia, które pozwalają na odkrywanie piękna orawskiej kultury i wspaniałą zabawę jednocześnie.