Odbiór mieszkania Warszawa i najwyższa jakość

- | Czas czytania: 2:25 | Odsłon: 18

Odbierając mieszkanie od dewelopera, oczekujemy najwyższej jakości wykonania, za którą zresztą płacimy. Warto jednak tę jakość wykonania sprawdzić osobiście. Jak to jednak zrobić?

odbiór mieszkania najwyższa jakość

Odpowiednie przygotowanie i odbiór mieszkania w Warszawie

Na odbiór mieszkania w Warszawie najlepiej umówić się za dnia, dzięki czemu lepiej zobaczymy wszystkie szczegóły. Dobrze jest też zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu. Przy odbiorze mieszkania nie można się śpieszyć, trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Dwie godziny to takie niezbędne minimum, żeby wykonać wszystkie niezbędne czynności. Dobrze jest wcześniej zapoznać się dość dokładnie z umową podpisaną z deweloperem lub zrobić sobie notatki ze szczegółami dotyczącymi warunków technicznych. Do plecaka czy torby dobrze jest wrzucić miarkę/dalmierz laserowy, niewielką piłkę, ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów, poziomice i śrubokręt ze wskaźnikiem prądu, bądź ładowarkę do telefonu. Jeśli wymienione narzędzia są dla nas czarną magią, to dobrze wziąć kogoś, kto się na nich zna lub po prostu wynająć inspektora, który dokona wszelkich pomiarów za nas. Tak przygotowani możemy rozpocząć odbiór mieszkania.

odbiór mieszkania

Wszystko można sprawdzić na stronie -

Powierzchnia i ściany podczas odbiór mieszkania

Znajomość umowy jest niezwykle ważna przy sprawdzaniu powierzchni mieszkania, gdyż w niej zawarte są szczegółowe informacje dotyczące norm przyjętych przez dewelopera, np. czy zapisany metraż dotyczy powierzchni z tynkiem, czy bez. Do tego dochodzi często margines błędu. Warto jednak pamiętać, że każde odstępstwo od spisanej umowy daje nam możliwość odstąpienia od niej. Dlatego warto jest poświęcić te kilka chwil na zbadanie, czy metraż naszego mieszkania jest taki, jak być powinien. Następnie można skoncentrować się na ścianach. Teoretycznie ściany powinny być równe, jednak w praktyce różnie z tym bywa, dlatego dobrze jest osobiście sprawdzić pion ścian oraz kąty, w których się stykają. Można do tego użyć np. kątownika. Przy okazji warto spojrzeć na tynk (jeśli jest położony) - tutaj koncentrujemy się na tym, czy nie ma żadnych zgrubień. Mokre plany również powinny budzić nasz niepokój, zwłaszcza na suficie, co może oznaczać niepożądaną wilgoć.

Podłogi, okna i drzwi kiedy mamy odbiór

Podłogi teoretycznie również powinny być proste, jednak dla pewności warto to sprawdzić z pomocą poziomicy lub piłki. Ta druga metoda może wydawać się nieco śmieszna, ale jest niezwykle przydatna i skuteczna, dlatego warto mieć przy sobie niewielką piłkę. Jeśli masz balkon, tam również możesz wykorzystać ową piłkę, żeby sprawdzić czy powierzchnia posiada lekki spadek, mający zapewnić odpływ wody.

Okna i drzwi powinny być nowe, więc jeśli zauważysz jakieś rysy, powinny one zostać zaprotokołowane. Sprawdź też, czy otwierają się prawidłowo, przy czym należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy otwarte na oścież nie zamkną się samoczynnie. Warto tutaj pamiętać, że w momencie odbioru mieszkania powinniśmy dostać wszystkie klucze, czyli do mieszkania, skrzynki z bezpiecznikami i licznikami, a także, jeśli mamy te udogodnienia zagwarantowane w umowie, do skrzynki pocztowej i garażu.

Sprawdzenie instalacji do odbiór mieszkania

Budynki mieszkalne, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, mają obowiązek mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje do odbioru telewizji kablowej i naziemnej. Tak stanowi prawo polskie, dlatego dobrze jest się upewnić, że nasz deweloper pamięta o tym zapisie. Zwłaszcza że obecność rzeczonej instalacji bardzo ułatwi nam funkcjonowanie w naszym mieszkaniu, oszczędzając nerwów związanych np. z kładzeniem dodatkowego okablowania. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na jakimkolwiek z etapów odbioru mieszkania, powinieneś je od razu zgłaszać. W końcu chodzi o Twoje mieszkanie!

Sprawność instalacji elektrycznej można sprawdzić za pomocą śrubokręta ze wskaźnikiem prądu lub jeśli wolimy nieco prostszą metodę to za pomocą jakiekolwiek ładowarki. Wpinamy ją do gniazdka i sprawdzamy, czy np. telefon się ładuje. Brak prądu w gniazdku to raczej zły znak, więc lepiej to sprawdzić wcześniej. Warto pamiętać, że wykonawca powinien nam dać protokół pomiaru izolacji elektrycznej. Jest on niezbędny, gdyby jednak okazało się, że są jakieś problemy.