Płyty HPL do zadań specjalnych

- | Czas czytania: 1:66 | Odsłon: 17 | Aktualizacja: 2024-03-01 12:50:52

Płyty HPL nie bez powodu nazywane są materiałem do zadań specjalnych. Architekci wnętrz sięgają po nie chętnie zarówno ze względu na estetykę, jak i wyjątkową trwałość. Dlaczego nie mielibyśmy samodzielnie zaaranżować przestrzeni domu czy mieszkania z wykorzystaniem laminatu? Podpowiadamy, jak i do czego można użyć solidnych płyt HPL podczas remontu mieszkania.

Płyty HPL do zadań specjalnych

Czym właściwie jest płyta HPL?

Projektant wnętrz, zapytany o , bez wahania powie, że jest to materiał wytworzony na gorąco pod wysokim ciśnieniem z wielu warstw papieru rdzeniowego, impregnowanych żywicą. Laminaty HPL są chętnie wykorzystywane na przykład w budynkach użyteczności publicznej, na basenach czy w biurach. Wysoka odporność na zarysowania i czynniki atmosferyczne, trwałość koloru, łatwość utrzymania w czystości i bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że są chętnie używane zarówno na zewnątrz budynków – do pokrycia elewacji albo wykończenia balkonów, jak i wewnątrz – do wykończenia ścian, drzwi czy konstrukcji mebli. Często można się z nimi spotkać na przykład w szatniach obiektów sportowych – jako wytrzymały materiał do budowy szafek.

Użycie płyt HPL na zewnątrz budynków prywatnych

Urządzając dom lub mieszkanie, również możemy sięgnąć po laminat HPL. Zastosowany na zewnątrz budynku, zapewni nam solidne i estetyczne wykończenie, odporne na czynniki atmosferyczne. Idealnie nadaje się do pokrycia elewacji lub wybranych elementów – balkonu, fragmentu ściany albo drzwi do garażu. Ze względu na duży wybór wzorów i kolorów, bez problemu dobierzemy laminat wysokociśnieniowy do indywidualnych potrzeb. Płyta HPL może być jednolita albo imitować drewno, stal czy aluminium. Daje ogromne możliwości aranżacyjne, a przy tym jest znacznie tańsza niż wspomniane materiały.

Jak wykorzystać płytę HPL, remontując mieszkanie?

Ze względu na swoje właściwości, panele HPL idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – łazience i kuchni. Możemy zastosować je jako zamiennik glazury ściennej, pokrywając nimi wybrane fragmenty lub całą ścianę. Warto zastosować je zwłaszcza w miejscach, które mocniej się brudzą, jak ściana obok lodówki, nad kuchenką czy okolice sedesu. Wodoodporną płytę HPL łatwo utrzymać w czystości. Powierzchnia nie odbarwi się, nie wypaczy ani nie porysuje, nawet jeśli zastosujemy do jej czyszczenia chemiczne środki.

    Wybierając płyty HPL drewnopodobne sprawimy, że wnętrze będzie bardziej przytulne, natomiast te imitujące stal czy beton sprawdzą się we wnętrzach, utrzymanych w stylu industrialnym.

    Poza użyciem płyt HPL do wykończenia ścian, możemy również wykorzystać je w charakterze odpornych na zarysowania blatów kuchennych, ścianek działowych, do konstrukcji mebli (na przykład szaf przesuwnych albo kompleksowego wykończenia garderoby), a nawet jako parapety.

    Zastosowanie laminatu HPL w pokoju dziecięcym

    Bezpieczne, wytrzymałe, dostępne w przeróżnych wzorach i kolorach, płyty HPL są również idealnym tworzywem do wykorzystania w pokojach dziecięcych. Trwale zabezpieczą narażone na zabrudzenia ściany, zastąpią blat biurka i pozwolą na skonstruowanie funkcjonalnych mebli, dopasowanych do potrzeb naszego dziecka.

    Chcąc nadać wnętrzom swojego domu czy mieszkania cech niepowtarzalności, sięgamy często po bardzo kosztowne rozwiązania. Jak się okazuje, z powodzeniem można zastąpić je popularnymi płytami HPL, uzyskując tak samo dobry efekt z korzyścią dla naszych portfeli.